Czy pożyczki społecznościowe funkcjonują jeszcze w Polsce?
Pożyczki społecznościowe to idea, w której zakłada się współpracę zadłużeniową pomiędzy osobami fizycznymi. Niestety w Polsce to sprawa problematyczna, szczególnie pod względem prawnym. Ustawodawca uznał udzielanie pożyczek za prowadzenie działalności gospodarczej, co w perspektywie skutkuje opłacaniem astronomicznych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
Upadek idei pożyczek społecznościowych
W praktyce na rynku pożyczek społecznościowych zostały firmy parabankowe, które podejmują ryzyko obsługi zadłużenia krótkoterminowego samodzielnie, na podstawie autorskich systemów analizy kredytobiorcy. Najpopularniejsze przez ponad dekadę marki pożyczek społecznościowych, chociażby Kokos zniknęły z rynku przez niekorzystne zmiany prawne. Większość inwestorów nie wiedziała nawet o zasadach rozliczeń podatkowych. Na polskim rynku pożyczek społecznościowych występowały również powszechne problemy z brakiem rzetelności pożyczkobiorców, a nawet z fałszowaniem tożsamości.
Wymóg zakładania działalności gospodarczej
Z drugiej strony żadnej osobie fizycznej nie opłaca się zakładać własnej działalności gospodarczej z ogromnymi składkami, aby od czasu do czasu przelać komuś pieniądze na potrzeby. Potrzeba pożyczek społecznościowych stale istnieje ze względu na zgłaszany popyt. Pożyczki społecznościowe wiążą się nawet z zakupem biletu miesięcznego, wypożyczenia samochodu, czyli rzeczy dość tanich i możliwych do szybkiej spłaty. W pożyczkach społecznościowych przy jednej transakcji może zarobić wielu inwestorów indywidualnych, co jest też ciekawą wartością.
Alternatywy na rynku
Niektóre firmy pożyczkowe próbują tworzyć własne bazy inwestorów, albo ryzykują własnym kapitałem. Większość kredytobiorców dorywczych w pożyczkach społecznościowych nie lubi długiego czasu rozpatrywania wniosku, czy spełniania wielkich norm dotyczących analizy zdolności kredytowej.
Problemy prawne na rynku pożyczek społecznościowych
Ustawodawca zaostrza kryteria udzielania pożyczek gotówkowych, chwilówek, dlatego pożyczki społecznościowe w przyszłości mogą również zaistnieć ze względu na obowiązujący popyt. Na razie nie ma zbyt wielu ciekawych pomysłów na taki sposób pozyskania kapitału, czy finansowania własnych potrzeb konsumpcyjnych. Przyszłość nie wyklucza jednak takiego scenariusza.